top of page

 

                                                        

 

 

   Основні завдання фізичного виховання  дітей у дошкільному навчальному закладі:

  • розвиток фізичних якостей;

  • формування життєво необхідних рухових умінь і навичок;

  • створення необхідних умов для реалізації потреби дітей в руховій активності;

  • виховання потреби в здоровому способі життя.

         Рухова активність значною мірою зумовлена запропонованим руховим режимом у дошкільному закладі. Режим дня для дітей у ДНЗ передбачає їх різноманітну діяльність протягом усього дня. При цьому враховуються  інтереси, потреби дітей, вік, пора року. 

  З метою задоволення потреб дітей в руховій активності в дошкільному закладі проводяться різноманітні форми фізичного виховання дошкільнят, зокрема:

  • ранкова гімнастика;

  • фізкультурні заняття;

  • фізкультурні свята та розваги;

  • дні здоров’я;

  • тижні фізкультури;

  • фізкультхвилинки та фізкультпаузи;

  • гімнастика пробудження;

  • гурток з фітболу;

  • туристичні походи;

  • самостійна рухова діяльність.

 

         Ранкова гімнастика – це обов'язкова складо­ва життєдіяльності дітей у дошкільному навчально­му закладі. Вона сприяє поглибленню дихання, по­кращенню кровообігу та обміну речовин, розвитку різних груп м'язів, виробленню і збереженню пра­вильної постави, розгальмовуванню нервової сис­теми після сну, а також викликає у малят позитивні емоції.

У теплу пору ранкова гімнастика проводиться на свіжому повітрі, а взимку – у добре провітре­ному приміщенні.

 

      Фізкультурні заняття з дітьми проводяться щодня. Двічі на тиждень у відведений час вони проходять у фізкультурній залі або на спортивному майданчику.  В інші дні тиж­ня під час денних прогулянок на свіжому повітрі проводять ще два заняття з фізичними впра­вами (в усі пори року за сприятливих погодних умов) та один раз на тиждень – похід за межі дошкільного закладу.

 

     Гімнастика після денного сну проводиться після поступового підйому дітей у спальній, групових кімнатах або залі. Комплекс такої гімнастики включає загальнорозвивальні вправи на різні м’язові групи із зміною вихідних положень та спеціальні вправи для формування стопи і постави. Тривалість від 6 до 9 хвилин залежно від віку дітей. 

 

     Фізкультурні паузи (динамічні перерви) проводяться в перерві між малорухливими видами діяльності та організованими заняттями з метою зняття втоми дітей через використання нескладних рухливих вправ. Їх тривалість – 5-10 хв.

 

       Фізкультурні хвилинки  проводяться під час організованих занять з різних розділів програми у вигляді короткотривалих комплексів фізичних вправ, що дає можливість зменшити втомлюваність дітей і відновити їхню працездатність для подальшої успішної роботи. До комплексів фізкультурних хвилинок входять 3-4 вправи, кожна з яких повторюється 4-6 разів. Їх тривалість 1-2 хвилин.

 

       Дні здоров'я проводяться не менше одного разу на місяць. У цей день відбуваються різноманітні оздоровчі захо­ди: загартовувальні та лікувально-профілактичні процедури, туристичний похід, фізкультурне свято або розвага, самостійна рухова діяльність, рухливі ігри на майданчику, тематичне фізкультурне занят­тя тощо. Більшість із цих форм роботи проводяться на свіжому повітрі. У День здоров'я вся освітня робота з дітьми пов'язується з темами здоров'я та здорового спо­собу життя (тематичні бесіди, читання художньої літератури, ігрова, пізнавальна, трудова, самостій­на художня діяльність тощо). Проводяться заходи як загальні, для всього дошкільного закладу, так і розраховані на кожну вікову групу.

 

 

ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ

ЗАГАРТУВАННЯ ДІТЕЙ В РОДИНІ

 

     Дуже багато батьків скаржаться, що їх дитина часто хворіє. Мами з одного лікарняного по догляду за хворим малюком, вийшовши на роботу, через пару днів йдуть відразу на другий лікарняний. Старання вихователів у дитячому садку по загартуванню дітей не завжди справджуються.  А про те, щоб віддати дитину в басейн або в яку-небудь іншу спортивну секцію і мови бути не може. Що ж зробити батькам, щоб дитина була здоровою і міцною. Ми пропонуємо нескладні способи загартовування дітей вдома, які допоможуть зміцнити фізичне та емоційно-психічне здоров'я малюка.

       Почати зміцнювати здоров'я дітей ви можете в будь-який момент і в будь-якому віці. Виняток становить  вкрай важкий стан здоров'я дитини, коли лікарі боряться за його життя. Перш ніж розпочати загартовуючі процедури, необхідно врахувати наступні фактори:

 - вік дитини;

 - частота захворювань в місяць, на рік;

 - хронічні захворювання;

 - вроджені патології;

 - психологічний настрій дитини

 - емоційно-психологічна атмосфера в сім'ї;

 - взаємини дитини з однолітками;

 - харчування дитини;

 - індивідуальність дитини.

      Зверніть більшу увагу на емоційно-психологічні чинники. Часто саме вони є причиною частих захворювань дитини. Під час хвороби діти стають капризні. Але не хвороба цьому сприяє. Хвороба, як правило виникає на фоні внутрішнього емоційного дисбалансу, коли інтереси дитини не відповідають вимогам, які йому пред'являють оточуючі: дорослі, однолітки, педагоги. Цей момент є найбільш сприятливим для розвитку захворювання. Справа в тому, що захисні сили організму при нестабільному емоційному настрої витрачаються на його стабілізацію, а не на протистояння патогенній мікрофлорі.

     Наведемо один приклад. Не хоче йти дитина в дитячий садок, бо вихователька змушує їсти борщ з капустою і пити кип'ячене молоко з пінкою, Маринка обзивається, а Дмитрик відбирає улюблену іграшку і штовхається. Звичайно, можна дати йому здачу, але вихователька потім все розповідає мамі. А мама цим дуже незадоволена і в покарання не дозволяє дивитися мультфільми.      Дискомфорт, викликаний взаєминами, переростає в небажання йти до дитячого садка. Тут же нервові імпульси дають сигнал на розбалансування систем організму: піднімається температура, важке дихання і так далі. Це хороший привід, щоб пропустити пару днів в дитячому садку. Як тільки мама приймає рішення залишити дитину вдома, "хворий" буквально через пару годин, а то й менше одужує. Проте, чим складніший конфлікт, тим довше  триває термін розбалансування в організмі. Захисні сили дитини спрямовуються на вирішення цієї психологічної проблеми. Доказом цьому є те, що діти, які перебувають у хорошому настрої, майже не хворіють.

   Зрозумівши і прийнявши цей важливий фактор, ви відразу ж можете починати загартовування дітей різними способами вдома. Якщо ви бажаєте бачити свою дитину фізично міцною і здоровою загартовуйте її. Для цього можна широко використовувати натуральні природні фактори – повітря, воду, сонце. Привчаючи дитину ще з раннього віку до свіжого повітря, холодної води, виховуйте у неї вміння долати труднощі. Але перш ніж розпочати загартовування обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Позитивний ефект від загартовування отримаєте тільки в тому випадку, якщо його проводити систематично з врахуванням індивідуальних особливостей вашої дитини.

 

      Поради щодо загартування

        1. Ніколи не примушуйте дитину робити те, що викликає в неї сильні негативні емоції.

        2. Ніколи не примушуйте дитину робити те, що ви самі нізащо не погодилися б виконувати.

        3. Не забувайте, що загартування – це фізіологічна адаптація, яка більшою мірою залежить не від вашого бажання, а від можливостей дитячого організму. Адаптація не відбувається миттєво, кожна її стадія повинна пройти від початку до кінця, лише за цих умов можна очікувати на стабільні результати.

        4. Не порушуйте послідовності в процесі загартовування, не ігноруйте жодного з етапів. Це призведе до психоемоційного напруження й навіть може викликати в дитини стійку відразу до пропонованих вправ і процедур.

         5. Будь-яка адаптація, зокрема й загартування, потребує додаткових ресурсів. У цей період організму необхідні вітаміни. Улітку й восени проблем із цим немає – багато свіжих овочів, ягід і фруктів, а взимку слід потурбуватися про те, щоб дитина отримувала в достатній кількості апельсини, яблука, а після душу пила чай із лимоном.

         6. Якщо дитина, незважаючи на загартування, занедужала, це лише означає, що її імунітет не повністю дозрів. Тож доведеться починати все спочатку після її повного одужання і, можливо, робити це не одноразово. До речі, кожного наступного разу буде легше: адже вам уже відома ця дорога, принаймні її частина.

         7. Починайте загартування дитини з найпростішого й приємного – обтирання м’яким вологим рушником спекотного літнього дня. Дитина отримає задоволення, і в неї встановиться позитивний зв’язок між процедурою загартування та її власними почуттями.

         8. Пам’ятайте про те, що на дитину справляє велике враження ваш приклад. Якщо ви кутаєтеся в десять одежин, реагуючи на найменший протяг, як вогню боїтеся холодної води й ніколи не ходите до лазні, віддаючи перевагу теплій ванні, то всі наші спроби загартувати дитину виявляться марними. Спробуйте пройти всі ці процедури разом із дитиною – зрештою, це всім принесе задоволення.

        9. Одягайте дитину, щоб їй було легко, зручно й сухо. Якщо вона укутана в зайвий одяг, це обмежуватиме її рухливість і призведе до потіння – півшляху до застуди. Улітку, навесні й восени головне – щоб не намокали ноги: перевіряйте чи сухі шкарпетки (колготки) в дитини, коли вона повернулася з прогулянки.

          

               Основні засоби загартовування

          Повітряне загартовування.  Загартовування цим способом необхідно здійснювати з народження малюка. Під час переодягання, сповивання дитина буде отримувати перші повітряні ванни. Слідкуйте за тим, щоб приміщення, де знаходиться дитина, було добре провітрено, без протягів. Температура повітря повинна бути для новонароджених не нижче 22. Для дітей старшого віку - 18-21. Проводьте з дітьми рухливі ігри, гімнастичні вправи. Підтримуйте позитивний емоційний настрій у дитини. Не допускайте перегрівання та переохолодження. Дуже ефективні повітряні ванни на свіжому повітрі. Проводьте більше часу з дітьми на вулиці. Гуляйте в парковій зоні або на дитячому майданчику. Одягайте дітей у відповідно до погодних умов та з урахуванням їх рухливості. Не закутуйте дітей, нехай їх рухи будуть вільні.

         Загартовування водою.  Найефективніший спосіб загартування дошкільнят. Включає наступні процедури:

  • Обтирання частин тіла вологи рушником. Починають процедуру з 30 – 32 грудусів, знижуючи температуру на 1 через кожні 3 дні. Головне правило – насухо розтирати дитину після процедури.

  • Обливання стоп ніг прохолодною водою.

  • Обливання тіла. Початкова температура – 36, тривалість першої процедури – 15 секунд. Знижувати температуру води щотижня на 1, збільшувати тривалість на 5 секунд.

  • Купання у водоймах. Відмінний спосіб загартування дітей  влітку. Купати дітей можна у водоймах з 2 – 3 років, в безвітряну погоду, оптимальна температура води 23 градусів.

          Сонячні ванни  проводять в спекотну пору року. Найкращий час для сонячних процедур - це з 9 до 11 години ранку. У цей час ультрафіолетові промені не такі активні. Загартовування проводьте в затіненому місці під розсіяними сонячними променями. Починати загартування сонцем треба в тіні, потім слід залишати відкритими під сонцем окремі частини тіла – ручки, ніжки. Тривалість першої процедури 4 хв. на все тіло, поступово час збільшувати. Під час сонячних ван не забувайте про питний режим. Дітям до півтора років сонячні ванни заміняють повітряними.

    

                   Не перетворюйте загартовування дітей в медичну процедуру. Проведіть цей час активно й весело разом з дітьми, поєднуючи загартовування повітрям і сонцем з рухливою грою, а водну процедуру з плескання в надувному басейні чи оббризкуванням з водного пістолета. Нехай зустріч з сонцем, повітрям і водою будуть для дитини бажаними і приємними.

 

Десять порад батькам з фізичного виховання

       1. Підтримуйте інтерес дитини до занять фізичною культурою, у  жодному разі не проявляйте зневагу до фізичного розвитку,  приклад дорослих в цьому питанні надзвичайно важливий. Як ви ставитеся до фізичної культури, так буде ставитися до неї і ваша дитина. Часто дитина живе під вантажем заборон: «не бігай», «не шуми», «не кричи голосно». Обмеження потреби у самовираженні особливо позначається на зниженні самооцінки і активності Вашої дитини. Ви повинні добре знати потреби і можливості своєї дитини і як можна повніше враховувати їх.

      2. Всебічно підтримуйте в своїй дитині високу самооцінку - заохочуйте будь-яке її досягнення, і у відповідь Ви отримаєте ще більше зусиль. Висока самооцінка - один із потужних стимулів для дитини виконувати будь-яку роботу. На заняттях фізичною культурою витримуйте єдину лінію поведінки обох батьків, не допускайте протилежних розпоряджень (мама – «вистачить бігати»; тато – «побігай ще хвилин п'ять»). Єдина думку батьків сприяє підвищенню інтересу дитини до фізкультурних занять.

        З. Спостерігайте за поведінкою і станом своєї дитини під час занять фізичними вправами, спробуйте зрозуміти, чому дитина вередує, не виконує, здавалося б, елементарних розпоряджень батьків, яка причина її негативних реакцій (втома або якесь приховане бажання - наприклад, дитина хоче швидше закінчити заняття фізкультурою, щоб дивитися цікаву програму). Не шкодуйте часу і уваги на те, щоб встановити з нею душевний контакт.

            4. У жодному разі не наполягайте на продовженні тренувального заняття, якщо дитина не хоче займатися. З'ясуйте причину відмови, виправте її і лише після цього продовжуйте заняття.

           5. Не сваріть своєї дитини за тимчасові невдачі.

           6. Визначте індивідуальні пріоритети дитини у виборі фізичних вправ. Хоча практично всім дітям подобаються рухливі ігри, але деяким з них не вистачає якихось якостей, фізичної сили. Не відмовляйте дитині в проханнях купити гантелі або навісну поперечину для підтягування (вона хоче наслідувати свого улюбленого героя книги або кінофільму в силі і спритності).

           7. Не міняйте занадто часто набір фізичних вправ, нехай дитина виконує комплекс вправ, що їй подобається, як можна більше, щоб міцно засвоїти разученi рухи.

       8. Вимагайте, щоб дитина, дотримуючись культури виконання фізичних вправ, не допускала недбалості виконання.

         9. Не перевантажуйте дитину, враховуйте її вік, настрій, бажання. Не застосовуйте до неї суворих заходів, намагайтеся привчати її до фізичної культури власним прикладом.

1      0. Пам'ятайте три непорушних правил закону, які повинні супроводжувати вас у вихованні дитини: розумiння, любов i терпiння!!!

 

Доброго здоров'я Вам і Вашим діткам!!!

1647018492_1-abrakadabra-fun-p-klipart-solntse-na-prozrachnom-fone-1.png
bottom of page