top of page

Поради для батьків

 

«Як активно до­помогти малюкові в розвитку його творчих здібностей»

 

(за реко­мендаціями американського психолога Дж. Гашена)

 

* Створіть дитині затишну і безпечну пси­хологічну базу для її пошуків, до якої вона могла б повертатися, якщо буде налякана власними відкриттями.

* Підтримуйте схильність дитини до твор­чості та співчувайте невдачам.

* Уникайте несхвальних оцінювань її творчих ідей.

* Будьте терпимими до дивних ідей, по­важайте допитливість, запитання та ідеї дитини.

* Намагайтеся відповідати на всі запитання, навіть якщо вони видають­ся дикими і абсурдними. Пояснюйте, що на багато її запитань не завжди можна від­повісти однозначно. Для цього потрібні час, терплячість. Дитина повинна навчи­тися жити в інтелектуальній напрузі.

* Давайте дошкільняті можливість залиша­тися на самоті, дайте змогу, якщо він того хоче, самому займатися своїми справами. Надлишок опіки може пригальмувати його творчість. Бажання і мета дітей належать їм самим, а батьківську допомогу вони можуть інколи сприймати як «пору­шення кордонів» особистості.

* Допомагайте дитині вчитися будувати її систему цінностей, не обов'язково за­сновану на її власних поглядах, щоб вона могла поважати себе і свої ідеї поряд з ін­шими ідеями та їх носіями. Отже, її саму цінуватимуть інші.

* Допомагайте дитині у задоволенні основ­них людських потреб (почуття безпеки, любові, поваги до себе й оточуючих), оскільки людина, енергія якої скута основними потребами, менше здатна до­сягти висот самовиразу.

* Виявляйте симпатію до її перших незграб­них спроб висловлювати свої ідеї слова­ми і робити їх у такий спосіб зрозумілими оточуючим.

* Знаходьте слова підтримки для нових творчих починань дитини, уникайте кри­тики перших спроб — якими б невдалими вони не були. Ставтеся до них з теплом: малюк прагне творити не лише для себе, але й для тих, кого любить.

* Допомагайте дитині стати «розумним авантюристом» і часом покладатися в пі­знанні на ризик та інтуїцію; найвірогідні­ше, саме це допоможе їй зробити справжнє відкриття.

* Підтримуйте необхідну для творчості ат­мосферу, допомагаючи дитині уникнути суспільного несхвалення, зменшити соці­альні тертя і подолати негативну реакцію однолітків. Надання більших можливо­стей для конструктивної творчості сприяє зменшенню проявів деструктивної пове­дінки. Дитина, позбавлена позитивного творчого виходу, може спрямувати свою творчу енергію у небажаному напряму.

1647018492_1-abrakadabra-fun-p-klipart-solntse-na-prozrachnom-fone-1.png
bottom of page